Belçika, Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları gönderecek: ‘Uçakların parası Belçikalıların vergileriyle ödenmiyor’

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarını yıl bitmeden göndereceklerini duyurdu.

AA’nın haberine göre, Başbakan De Croo, Savunma Bakanı Ludivine Dedonder ile yaptığı basın toplantısında savaş uçaklarının maliyetinin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında, Rus vatandaşlarının dondurulmuş varlıklarıyla ödeneceğini söyledi.

Belçika’da çok sayıda dondurulmuş Rus varlığı olduğunu hatırlatan De Croo, “Bunun vergilerini Ukraynalılara vermek için kullanıyoruz ki kendilerini Ruslara karşı savunabilsinler. Yani uçakların parası Belçikalıların vergileriyle ödenmiyor” dedi.

Yıl bitmeden Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarının gönderileceğini ifade eden De Croo, “Bu Ukrayna’nın savunması için büyük bir adım. Ülkemiz zaten F-16 koalisyonunun bir üyesiydi ve teslim edilen uçakların onarımından ve Ukraynalı pilotların eğitiminden sorumluydu. Ancak şimdi ülkemiz, Ukrayna’ya uçakları fiilen tedarik edecek sınırlı ülke grubuna katılıyor” şeklinde konuştu.

Toplantıda kaç adet savaş uçağı sağlanacağı ve teslimat tarihine ilişkin bilgi verilmese de Bakan Dedonder, teslimatın “mümkün olan en kısa sürede” yapılacağını söyledi.

“Uçakları yıl sonundan önce teslim etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diyen Dedonder, alınan kararın ülkenin güvenliğini riske atmadığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ise X hesabından yaptığı paylaşımda alınan kararı duyurarak, gönderilecek F-16’lara ilave ek finansmanla Ukrayna’nın savunmasının güçlendirileceğini belirtti.

Lahbib, “Ukrayna’ya yardım etmek aynı zamanda kendimizi korumak anlamına da gelmektedir. Rus saldırganlığı aynı zamanda insani bir sorundur” ifadesini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir